Event Previews

CBS and Turner announce weekend times and talent assignments for the NCAA Tournament

Note that Jim Spanarkel has been sidelined due to Covid protocols. As such, the top crew has gone from a trio to a duo, Jim Nantz and Bill Raftery. Grant Hall has replaced Spanarkel and has joined  Ian Eagle.

This is the full and latest schedule for Saturday and Sunday.

First Round Games – Saturday Afternoon, March 20

 

12:15 PM-CBS-Hinkle Fieldhouse- (12) Georgetown vs. (5) Colorado-

Andrew Catalon / Steve Lappas // AJ Ross

12:45 PM-truTV-Bankers Life Fieldhouse-(13) UNC Greensboro vs. (4) Florida St.-

Brian Anderson / Jim Jackson // Allie LaForce

1:15 PM-TBS-Indiana Farmers Coliseum-(14) Eastern Washington vs. (3) Kansas-

Brad Nessler / Steve Lavin // Evan Washburn

1:45 PM-TNT-Simon Skjodt Assembly Hall-(9) St. Bonaventure vs. (8) LSU-

Carter Blackburn / Debbie Antonelli // Dana Jacobson

3:00 PM-CBS-Mackey Arena-(16) Texas Southern vs. (1) Michigan-

Ian Eagle / Grant Hill // Jamie Erdahl

3:30 PM-truTV-Lucas Oil Stadium Unity (South)-(12) UC Santa Barbara vs. (5) Creighton-

Lisa Byington / Steve Smith // Lauren Shehadi

4:00 PM-TBS-Hinkle Fieldhouse-(15) Iona vs. (2) Alabama-

Catalon / Lappas // Ross

4:30 PM-TNT-Bankers Life Fieldhouse-(11) Drake vs. (6) USC-

Anderson / Jackson // LaForce

First Round Games – Saturday Evening, March 20

 

6:25 PM-TBS-Indiana Farmers Coliseum-(15) Grand Canyon vs. (2) Iowa-

Nessler / Lavin // Washburn

7:10 PM-CBS-Mackey Arena-(10) Maryland vs. (7) UConn-

Eagle / Hill // Erdahl

7:15 PM-truTV-Simon Skjodt Assembly Hall-(13) Ohio vs. (4) Virginia-

Blackburn /Antonelli // Jacobson

7:25 PM-TNT-Lucas Oil Stadium Equality (North)-(9) Missouri vs. (8) Oklahoma-

Tom McCarthy / Avery Johnson // Shehadi

9:20 PM-TBS-Bankers Life Fieldhouse-(16) Norfolk St. vs. (1) Gonzaga-

Anderson / Jackson // LaForce

9:40 PM-CBS-Hinkle Fieldhouse-(11) UCLA vs. (6) BYU-

Catalon / Lappas // Ross

9:50 PM-truTV-Lucas Oil Stadium Unity (South)-(14) Abilene Christian vs. (3) Texas

Byington / Smith // Shehadi

9:57 PM-TNT-Indiana Farmers Coliseum-(10) VCU vs. (7) Oregon

Nessler / Lavin // Washburn

 

Second Round Games – Sunday, March 21

 

12:10 PM-CBS-Bankers Life Fieldhouse-(8) Loyola Chicago vs. (1) Illinois –

Jim Nantz / Bill Raftery // Tracy Wolfson

2:40 PM-CBS-Hinkle Fieldhouse-(9) Wisconsin vs. (1) Baylor-

Kevin Harlan / Dan Bonner // Dana Jacobson

5:15 PM-CBS-Bankers Life Fieldhouse-(11) Syracuse vs. (3) West Virginia-

Nantz / Raftery // Wolfson

6:10 PM-TNT-Hinkle Fieldhouse-(6) Texas Tech vs. (3) Arkansas –

Harlan / Bonner // Jacobson

7:10 PM-TBS-Lucas Oil Stadium Unity (South)-(10) Rutgers vs. (2) Houston-

Spero Dedes / Brendan Haywood// Lauren Shehadi

7:45 PM-truTV-Indiana Farmers Coliseum-(15) Oral Roberts vs. (7) Florida-

Lisa Byington / Steve Smith // TBD

8:45 PM-TNT-Bankers Life Fieldhouse-(13) North Texas vs. (5) Villanova-

Nantz / Raftery // Wolfson

9:40 PM-TBS-Hinkle Fieldhouse-(12) Oregon St. vs. (4) Oklahoma St. –

Harlan / Bonner // Jacobson

 

 

Share
David J. Halberstam
David J. Halberstam

David is a 40-year industry veteran who served as play-by-play announcer for St. John's University basketball in New York and as radio play-by-play voice of the Miami Heat in South Florida. He is the author of Sports on New York Radio: A Play-by-Play History.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments