Events

NBC is showing just about every Tokyo event; Finding where it’s on is a challenge; Check Fri/Sat events here

 

Here are the scheduling highlights of NBC’s Olympics coverage Friday and Saturday

Otherwise to view detailed scheduling click here:

FRIDAY, JULY 30

In a rematch of the 2019 FIFA Women’s World Cup final (a 2-0 U.S. shutout victory), the U.S. face Netherlands in the Tokyo Olympics women’s soccer quarterfinal live Friday at 7 a.m. ET on NBCSN.

On Friday evening, four-time Olympic gold medalist and men’s 100m butterfly world record holder Caeleb Dressel is a gold medal favorite in the men’s 100m butterfly. The women’s 800m freestyle will mark the final time that six-time Olympic gold medalist Katie Ledecky will face Ariarne Titmus of Australia in individual competition in Tokyo, with both vying for gold. Dressel is also expected to be a key part of the American contingent to contend for a medal in the mixed 4x100m medley relay, an event making its Olympic debut in Tokyo. First-time Olympians Phoebe Bacon and Rhyan White will represent Team USA in the women’s 200m backstroke.

Track & field qualifying rounds of the Tokyo Olympics continue live Friday in primetime on USA Network, including Americans Sydney McLaughlin and Dalilah Muhammad in the women’s 400m hurdles, as well as six-time Olympic gold medalist Allyson Felix, who is expected to be part of the U.S. mixed 4x400m relay team. Select events will air in primetime Friday on NBC. Peacock will also present live coverage of track & field qualifying rounds Friday beginning at 6 a.m. ET.

SATURDAY, JULY 31

Dressel and four-time Olympic medalist Simone Manuel will headline American medal contenders in swimming Saturday evening. Dressel is a gold medal favorite in the men’s 50m freestyle, an event where he is the two-time reigning world champion. Manuel will compete in the women’s 50m freestyle, which she won silver in 2016 in Rio. The U.S. is also expected to contend for the gold medal in the men’s and women’s 4x100m medley relay.

Track & field finals in the mixed 4x400m relay and women’s 100m will be presented Saturday in primetime on NBC beginning at 8 p.m. ET. Six-time Olympic gold medalist Allyson Felix is expected to be a key member of the U.S. mixed 4x400m relay team, which is a gold medal contender in the Olympic debut of the event. Select track & field qualifying rounds will also air live in primetime on USA Network.

Kevin Durant and the U.S. men’s basketball team face Czech Republic in its final game of group play live Saturday at 8 a.m. ET on Peacock. The U.S. will advance to the quarterfinals with a win.

The final round of the men’s golf competition will be presented Saturday live at 6:30 p.m. ET on GOLF Channel.

USA Baseball, led by former MLB players Todd Frazier and Edwin Jackson, plays its second game of group play against South Korea Saturday live at 6 a.m. ET on NBCSN.

The finals in men’s and women’s singles tennis will be presented live Saturday on Olympic Channel: Home of Team USA, beginning at 2 a.m. ET (11 p.m. PT Friday).

RIDAY, JULY 30 (DAY 7)

 

NBC

12 p.m. – 5 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Ross/Klineman (U.S.) vs. Keizer/Meppelink (Netherlands)

Swimming – Qualifying Heats

Women’s Water Polo – U.S. vs. Russian Olympic Committee

Rowing – Women’s and Men’s Finals

Cycling – BMX Racing Finals

Diving – Women’s Springboard Qualifying

 

8 p.m. – 11:30 p.m.

Swimming – Finals (LIVE)

Men’s 100m Butterfly

Women’s 200m Backstroke

Women’s 800m Freestyle

Mixed 4×100 Medley Relay

Track & Field – Women’s 400m Hurdles Round One (LIVE)

Women’s Beach Volleyball – Claes/Sponcil (U.S.) vs. Ana Patricia/Rebecca (Brazil) (LIVE)

Track & Field – Mixed 4x400m Relay Semifinals

Track & Field – Qualifying Rounds

Men’s 800m Round One

Women’s 100m Hurdles Round One

Men’s 100m Prelims

 

8:30 p.m. – 9:05 p.m. (PT)

Archery – Men’s Individual Round of 16

 

12:05 a.m. – 2 a.m.

Track & Field – Men’s 10000m

Triathlon – Mixed Relay

Cycling – BMX Freestyle Qualifying

 

USA NETWORK

2:30 a.m. – 2 p.m.

Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

Diving – Women’s Springboard Qualifying (LIVE)

Rugby – Women’s Quarterfinals

Women’s Soccer Quarterfinal – U.S. vs. Netherlands

Table Tennis – Men’s Singles Final & Bronze

Men’s Volleyball – U.S. vs. Brazil

 

2 p.m. – 6:30 p.m.

Canoeing – Men’s Slalom Final

Archery – Women’s Individual Final

Judo – Finals

Boxing – Quarterfinals

Table Tennis – Men’s Singles Final

Men’s Beach Volleyball – Poland vs. Brazil

 

6:30 p.m. – 8 p.m.

Triathlon – Mixed Relay (LIVE)

 

8 p.m. – 11 p.m.

Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE)

Women’s 400m Hurdles

Men’s 800m

Women’s 100m Hurdles

 

11 p.m. – 2 a.m.

Men’s Water Polo – U.S. vs. Hungary (LIVE)

Archery – Men’s Individual Round of 16

Cycling – Men’s BMX Freestyle Qualifying

 

CNBC

2 a.m. – 4 a.m.

Gymnastics – Women’s Trampoline Final (LIVE)

Women’s Water Polo – U.S. vs. Russian Olympic Committee (LIVE)

Archery – Women’s Individual Final (LIVE)

 

8 p.m. – 2 a.m.

Women’s Beach Volleyball – Claes/Sponcil (U.S.) vs. Ana Patricia/Rebecca (Brazil) (LIVE)

Cycling – Women’s BMX Freestyle Qualifying (LIVE)

Women’s Volleyball – U.S. vs. Russian Olympic Committee (LIVE)

Fencing – Women’s Team Sabre, Semifinals (LIVE)

Gymnastics – Men’s Trampoline Final (LIVE)

Rugby – Women’s Semifinals

 

NBCSN

2 a.m. – 4 a.m.

Women’s Volleyball – China vs. Russian Olympic Committee

 

4 a.m. – 7 a.m.

Women’s Soccer Quarterfinal – Canada vs. Brazil (LIVE)

Canoeing – Men’s Slalom Final

 

7 a.m. – 9 a.m.

Women’s Soccer Quarterfinal – U.S. vs. Netherlands (LIVE)

 

9 a.m. – 10:30 a.m.

Men’s Beach Volleyball – Gibb/Bourne (U.S.) vs. Younousse Samba/Tijan (Qatar) (LIVE)

Men’s Volleyball – France vs. Russian Olympic Committee (LIVE)

 

10:30 a.m. – 8 p.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. Japan

Women’s Soccer Quarterfinal – U.S. vs. Netherlands

Baseball – U.S. vs. Israel

Men’s Handball – France vs. Spain

Badminton – Mixed Doubles Final

Equestrian – Eventing, Dressage

 

8 p.m. – 2 a.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. Japan

Women’s Soccer Quarterfinal – U.S. vs. Netherlands

Women’s Beach Volleyball – Ross/Klineman (U.S.) vs. Keizer/Meppelink (Netherlands)

Women’s Water Polo – U.S. vs. Russian Olympic Committee

Women’s Rugby – Semifinals

 

OLYMPIC CHANNEL: HOME OF TEAM USA

2 a.m. – 10 a.m.

Tennis (LIVE)

Men’s Doubles Final

Men’s Doubles Bronze Medal

Men’s Singles Semifinals

Mixed Doubles Semifinals

 

10 a.m. – 6 p.m.

Tennis

Men’s Doubles Final

Men’s Doubles Bronze Medal

Men’s Singles Semifinals

Mixed Doubles Semifinals

 

GOLF CHANNEL

7 a.m. – 9 a.m.

Men’s Second Round

 

2 p.m. – 5 p.m.

Men’s Second Round

 

6:30 p.m. – 3 a.m.

Men’s Third Round (LIVE)

 

PEACOCK

6 a.m. – 8 a.m. 

Track & Field (LIVE)

Women’s 5000m Round 1

Women’s Triple Jump Qualifying Round

Women’s Shot Put Qualifying Round

Mixed 4x400m Relay Round 1

Men’s 10000m Final

 

TELEMUNDO

3 a.m. – 4 a.m.

Cycling – Men’s and Women’s BMX Finals

 

4 a.m. – 6 a.m.

Women’s Soccer Quarterfinal – Canada vs. Brazil (LIVE)

 

6 a.m. – 7 a.m.

Boxing

 

7 a.m. – 9 a.m.

Women’s Soccer Quarterfinal – U.S. vs. Netherlands (LIVE)

 

9:15 a.m. – 11 a.m.

Baseball – Mexico vs. Dominican Republic

 

1 p.m. – 3 p.m.

Olympics Special Recap Show

 

UNIVERSO

4:15 a.m. – 6 a.m.

Men’s Volleyball – U.S. vs. Brazil

 

6 a.m. – 8 a.m.

Women’s Soccer Quarterfinal – Sweden vs. Japan (LIVE)

 

9 a.m. – 10 a.m.

Men’s Beach Volleyball – Grimalt/Grimalt (Chile) vs. Abicha/Elgraoui (Morocco)

 

10 a.m. – 12 p.m.

Women’s Soccer Quarterfinal – Great Britain vs. Australia (LIVE)

 

12 p.m. – 1 p.m.

Diving – Women’s Springboard Qualifying

SATURDAY, JULY 31 (DAY 8)

 

NBC

8 a.m. – 2 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Claes/Sponcil (U.S.) vs. Ana Patricia/Rebecca (Brazil)

Tennis – Women’s Singles Final

Diving – Women’s Springboard Semifinal

Men’s Water Polo – U.S. vs. Hungary

Gymnastics – Men’s Trampoline Final

Archery – Men’s Final

Rugby – Women’s Final

Cycling – BMX Freestyle Qualifying

 

2 p.m. – 4 p.m.

Women’s Volleyball – U.S. vs. Russian Olympic Committee

 

4 p.m. – 6 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Czech Republic

 

8 p.m. – 11:30 p.m.

Swimming – Finals (LIVE)

Men’s 50m Freestyle

Women’s 50m Freestyle

Men’s 4x100m Medley

Women’s 4x100m Medley

Track & Field – Finals

Mixed 4x400m Relay Final

Women’s 100m Final

Women’s Beach Volleyball – Elimination Round (LIVE)

Track & Field – Qualifying Rounds

 

8:30 p.m. – 9:05 p.m. (PT)

Fencing – Men’s Team Foil Quarterfinal

 

12 a.m. – 2 a.m.

Beach Volleyball – Men’s Elimination Round (LIVE)

Men’s Swimming – 1500m Freestyle Final

Cycling – BMX Freestyle Finals

 

USA NETWORK

2 a.m. – 5:30 a.m.

Diving – Women’s Springboard Semifinal (LIVE)

Women’s Rugby – Final and Bronze Medal (LIVE)

Women’s Handball – Russian Olympic Committee vs. France

 

5:30 a.m. – 7 a.m.

Men’s Soccer Quarterfinal – Japan vs. New Zealand (LIVE)

 

7 a.m. – 8 a.m.

Men’s Soccer Quarterfinal – Brazil vs. Egypt (LIVE)

 

8 a.m. – 9 a.m.

Men’s Soccer Quarterfinal – South Korea vs. Mexico (LIVE)

 

9 a.m. – 10:30 a.m.

Women’s Volleyball – China vs. Italy (LIVE)

 

10:30 a.m. – 8 p.m.

Men’s Water Polo – U.S. vs. Hungary

Men’s Soccer – Quarterfinal

Men’s Basketball – Australia vs. Germany

Women’s Volleyball – Serbia vs. Brazil

Judo – Team Final

Boxing – Semifinals

Weightlifting – Finals

Men’s Water Polo – Croatia vs. Serbia

 

8 p.m. – 2 a.m.

Track & Field – Final and Qualifying Rounds (LIVE)

Women’s Shotput Final

Men’s 400m Qualifying Round

Women’s Steeplechase Qualifying Round

Fencing – Men’s Team Foil Semifinal (LIVE)

Women’s Basketball – Canada vs. Spain

Fencing – Men’s Team Foil Quarterfinal

 

CNBC

2 a.m. – 4 a.m.

Gymnastics – Men’s Trampoline Final (LIVE)

Archery – Men’s Individual Final (LIVE)

 

8 p.m. – 2 a.m.

Beach Volleyball – Elimination Round (LIVE)

Cycling – BMX Freestyle Finals (LIVE)

Wrestling – Qualifying Round (LIVE)

Badminton – Men’s Singles Semifinal (LIVE)

Women’s Rugby – Final

Archery – Men’s Individual Final

 

NBCSN

2 a.m. – 4 a.m.

Men’s Volleyball – U.S. vs. Brazil

 

4 a.m. – 6 a.m.

Men’s Soccer Quarterfinal – Spain vs. Cote d’Ivoire (LIVE)

 

6 a.m. – 9 a.m.

Baseball – U.S. vs. Korea (LIVE)

 

9 a.m. – 8 p.m.

Badminton – Men’s Doubles Final (LIVE)

Beach Volleyball – Lucky Loser

Tennis – Women’s Final

Women’s Handball – Norway vs. Netherlands

Fencing – Women’s Team Sabre Final

Badminton – Women’s Semifinal

Archery – Men’s Individual Final

Equestrian – Eventing Dressage

 

8 p.m. – 2 a.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Czech Republic

Women’s Volleyball – U.S. vs. Russian Olympic Committee

Men’s Soccer – Quarterfinal

Men’s Water Polo – U.S. vs. Hungary

Women’s Rugby – Final and Bronze Medal

 

OLYMPIC CHANNEL: HOME OF TEAM USA

2 a.m. – 7 a.m.

Tennis (LIVE)

Women’s Singles Final

Women’s Singles Bronze Medal

Men’s Singles Bronze Medal

Women’s Doubles Bronze Medal

Mixed Doubles Bronze Medal

 

7 a.m. – 3 p.m.

Tennis

Women’s Singles Final

Women’s Singles Bronze Medal

Men’s Singles Bronze Medal

Women’s Doubles Bronze Medal

Mixed Doubles Bronze Medal

 

GOLF CHANNEL

7 a.m. – 9:30 a.m.

Men’s Third Round

 

6:30 p.m. – 3:30 a.m.

Men’s Final Round (LIVE)

 

PEACOCK

6:10 a.m. – 8:55 a.m. 

Track & Field (LIVE)

Men’s Long Jump Qualifying Round

Women’s 100m Semifinals

Men’s 100m Round 1

Men’s Discus Throw Final

Women’s 800m Semifinals

Mixed 4x400m Relay Final

Women’s 100m Final

 

8 a.m. – 10 a.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Czech Republic (LIVE)

 

TELEMUNDO

4 a.m. – 6 a.m.

Men’s Soccer Quarterfinal – Spain vs. Cote d’Ivoire (LIVE)

 

6 a.m. – 7 a.m.

Boxing

 

7 a.m. – 9 a.m.

Men’s Soccer Quarterfinal – South Korea vs. Mexico (LIVE)

 

9 a.m. – 10:30 a.m.

Diving – Women’s Springboard Semifinals

10:30 a.m. – 12 p.m.

Men’s Beach Volleyball – Plavins/Tocs (Latvia) vs. Gaxiola/Rubio (Mexico)

 

12 p.m. – 3 p.m.

Baseball – Mexico vs. Dominican Republic

 

3 p.m. – 5 p.m.

Women’s Volleyball – Argentina vs. Turkey

 

UNIVERSO

4:15 a.m. – 6 a.m.

Women’s Volleyball – Serbia vs. Brazil

 

6 a.m. – 8 a.m.

Men’s Soccer Quarterfinal – Brazil vs. Egypt (LIVE)

 

8:30 a.m. – 9:30 a.m.

Women’s Beach Volleyball – Claes/Sponcil (U.S.) vs. Ana Patricia/Rebecca (Brazil)

 

9:30 a.m. – 11 a.m.

Boxing

Share
David J. Halberstam

David is a 40-year + industry veteran who served as play-by-play announcer for St. John's University basketball in New York and as radio play-by-play voice of the Miami Heat in South Florida. He is the author of Sports on New York Radio: A Play-by-Play History and The Fundamentals of Sports Media and Sponsorship Sales: Developing New Accounts.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments