Events

Tokyo 2020 full TV Schedule, reader-friendly, Sat-Monday: From Track and Field to Golf and Gymnastics

NBC’S FULL SCHEDULE, SATURDAY – MONDAY (JULY 31 – AUGUST 2)

 

Listings subject to change (all times ET unless noted)

SATURDAY, JULY 31 (Day 8)

NBC

10:30 a.m. – 2:15 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Claes/Sponcil (U.S.) vs. Ana Patricia/Rebecca (Brazil)

Tennis – Women’s Singles Final

Diving – Women’s Springboard Semifinal

Gymnastics – Men’s Trampoline Final

 

2:15 p.m. – 4 p.m.

Women’s Volleyball – U.S. vs. Russian Olympic Committee

 

4 p.m. – 6 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Czech Republic

 

8 p.m. – 11:30 p.m.

Swimming – Finals (LIVE)

Men’s 50m Freestyle

Women’s 50m Freestyle

Men’s 4x100m Medley

Women’s 4x100m Medley

Track & Field – Finals

Mixed 4x400m Relay Final

Women’s 100m Final

Women’s Beach Volleyball Round of 16 – Claes/Sponcil (U.S.) vs. Bansley/Wilkerson (Canada) (LIVE)

Track & Field – Qualifying Rounds

 

8:30 p.m. – 9:05 p.m. (PT)

Fencing – Men’s Team Foil Quarterfinal

 

12 a.m. – 2 a.m.

Men’s Beach Volleyball Round of 16 – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Younousse/Tijan (Qatar) (LIVE)

Track & Field – Qualifying Rounds

Cycling – BMX Freestyle Finals

 

USA NETWORK

10:30 a.m. – 8 p.m.

Men’s Water Polo – U.S. vs. Hungary

Men’s Soccer – Quarterfinal

Men’s Basketball – Australia vs. Germany

Women’s Volleyball – Serbia vs. Brazil

Judo – Team Final

Boxing – Semifinals

Weightlifting – Finals

Men’s Water Polo – Croatia vs. Serbia

 

8 p.m. – 2 a.m.

Track & Field – Finals and Qualifying Rounds (LIVE)

Women’s Shotput Final

Men’s 400m Qualifying Round

Women’s Steeplechase Qualifying Round

Fencing – Men’s Team Foil Semifinal (LIVE)

Women’s Basketball – Canada vs. Spain

Fencing – Men’s Team Foil Quarterfinal

 

CNBC

8 p.m. – 2 a.m.

Women’s Beach Volleyball Round of 16 – Latvia vs. Russian Olympic Committee (LIVE)

Cycling – BMX Freestyle Finals (LIVE)

Wrestling – Qualifying Round (LIVE)

Badminton – Men’s Singles Semifinal (LIVE)

Diving – Women’s Springboard Semifinal

 

NBCSN

9:45 a.m. – 8 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Claes/Sponcil (U.S.) vs. Ana Patricia/Rebecca (Brazil)

Men’s Beach Volleyball Lucky Loser – Poland vs. Spain

Tennis – Women’s Final

Women’s Handball – Norway vs. Netherlands

Fencing – Women’s Team Sabre Final

Badminton – Women’s Semifinal

Archery – Men’s Individual Final

Equestrian – Eventing Dressage

 

8 p.m. – 2 a.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Czech Republic

Women’s Volleyball – U.S. vs. Russian Olympic Committee

Men’s Water Polo – U.S. vs. Hungary

Men’s Soccer – Quarterfinal

Women’s Rugby – Final and Bronze Medal

 

OLYMPIC CHANNEL: HOME OF TEAM USA

10 a.m. – 6 p.m.

Tennis

Women’s Singles Final

Women’s Singles Bronze Medal

Men’s Singles Bronze Medal

Women’s Doubles Bronze Medal

Mixed Doubles Bronze Medal

 

GOLF CHANNEL

6:30 p.m. – 3:30 a.m.

Men’s Final Round (LIVE)

 

TELEMUNDO

10:30 a.m. – 12 p.m.

Men’s Beach Volleyball – Plavins/Tocs (Latvia) vs. Gaxiola/Rubio (Mexico)

 

12 p.m. – 3 p.m.

Baseball – Mexico vs. Dominican Republic

 

3 p.m. – 5 p.m.

Women’s Volleyball – Argentina vs. Turkey

 

5 p.m. – 6 p.m.

Track & Field

 

SUNDAY, AUGUST 1 (DAY 9)

 

NBC

8:45 a.m. – 10:45 a.m.

Men’s Volleyball – U.S. vs. Argentina (LIVE)

 

10:45 a.m. – 6 p.m.

Gymnastics – Men’s Floor & Pommel Horse Finals

Women’s Beach Volleyball Round of 16 – Claes/Sponcil (U.S.) vs. Bansley/Wilkerson (Canada)

Men’s Beach Volleyball Round of 16 – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Younousse/Tijan (Qatar)

Tennis – Men’s Singles Final

Golf – Men’s Final Round

Diving – Women’s Springboard Final

Fencing – Men’s Team Foil Final

Equestrian – Eventing Cross Country

Cycling – BMX Freestyle Finals

 

7 p.m. – 11:30 p.m.

Gymnastics – Women’s Vault Final

Gymnastics – Women’s Uneven Bars Final

Track & Field – Semifinals and Finals (LIVE)

Men’s 100m Final

Women’s 100m Hurdle Final

Men’s Long Jump Final

Men’s 800m Semifinal

Men’s 400m Semifinal

Women’s 200m Round One

Track & Field – Semifinals

Men’s 100m Semifinal

Women’s 100m Hurdles Semifinal

Women’s Beach Volleyball Round of 16 – Ross/Klineman (U.S.) vs. Echevarria/Martinez (Cuba) (LIVE)

 

8:30 p.m. – 9:05 p.m. (PT)

Canoeing – Spring Qualifying (LIVE)

 

12:05 a.m. – 2 a.m.

Women’s Volleyball – U.S. vs. Italy

 

USA NETWORK

2 a.m. – 1:30 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Slovenia (LIVE)

Diving – Women’s Springboard Final (LIVE)

Men’s Handball – Denmark vs. Sweden (LIVE)

Women’s Beach Volleyball Round of 16 – Australia vs. China

Men’s Beach Volleyball Round of 16 – Norway vs. Netherlands

Men’s Volleyball – Brazil vs. France

Men’s Handball – Norway vs. France

Women’s Water Polo – Hungary vs. China

Women’s Water Polo – Netherlands vs. Canada

Table Tennis – Elimination Round

 

1:30 p.m. – 8 p.m.

Men’s Volleyball – U.S. vs. Argentina

Beach Volleyball – Elimination Round

Men’s Handball – Germany vs. Brazil

Wrestling – Semifinals

Boxing – Semifinals

Weightlifting – Women’s Final

 

8 p.m. – 12:30 a.m.

Track & Field – Finals and Qualifying Rounds (LIVE)

Women’s 100m Hurdles Final

Men’s Long Jump Final

Women’s 1500m Round One

Women’s 200m Round One

Canoeing – Spring Qualifying (LIVE)

 

12:40 a.m. – 2:30 a.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. France (LIVE)

 

CNBC

2 a.m. – 5 a.m.

Women’s Beach Volleyball Round of 16 – Germany vs. Brazil (LIVE)

Badminton – Men’s Singles Semifinals

 

8 p.m. – 2 a.m.

Men’s Water Polo – U.S. vs. Greece (LIVE)

Women’s Beach Volleyball Round of 16 – Canada vs. Spain (LIVE)

Field Hockey – Women’s Quarterfinal (LIVE)

Badminton – Women’s Doubles Bronze Medal & Final (LIVE)

Diving – Women’s Springboard Final

Men’s Water Polo – Hungary vs. Italy

 

NBCSN

2 a.m. – 3:30 a.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Czech Republic

 

3:30 a.m. – 5 a.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal

 

5 a.m. – 1:30 p.m.

Weightlifting – Women’s Final (LIVE)

Fencing – Men’s Team Foil Final (LIVE)

Badminton – Women’s Singles Final (LIVE)

Field Hockey – Men’s Quarterfinal

Table Tennis – Elimination Round

Badminton – Men’s Singles Semifinal

 

1:30 p.m. – 8 p.m.

Golf – Men’s Final Round

Tennis – Men’s Singles Final

Equestrian – Eventing Cross Country

 

8 p.m. – 2 a.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Slovenia

Men’s Volleyball – U.S. vs. Argentina

Equestrian – Eventing Cross Country

 

OLYMPIC CHANNEL: HOME OF TEAM USA

2 a.m. – 10 a.m.

Tennis (LIVE)

Men’s Singles Final

Women’s Doubles Final

Mixed Doubles Final

 

10 a.m. – 6 p.m.

Tennis

Men’s Singles Final

Women’s Doubles Final

Mixed Doubles Final

 

7 p.m. – 10 p.m.

Wrestling Competition

Greco Roman 60kg and 130 kg

Women’s Freestyle 76 kg

 

10 p.m. – 12:30 a.m.

Wrestling Competition (LIVE)

Greco Roman 60kg, 77 kg, 97 kg, and 130 kg

Women’s Freestyle 68kg and 76 kg

 

12:30 a.m. – 2 a.m.

Wrestling Competition

 

GOLF CHANNEL

6:30 a.m. – 8:30 a.m.

Men’s Final Round

 

5 p.m. – 8 p.m.

Men’s Final Round

 

PEACOCK

4 a.m. – 6:55 a.m. 

Gymnastics Event Finals (LIVE)

Women’s Uneven Bars

Women’s Vault

Men’s Floor Exercise

Men’s Pommel Horse

 

6:10 a.m. – 8:55 a.m.

Track & Field (LIVE)

Men’s High Jump Final

Men’s 100m Semifinals

Women’s 100m Hurdles Semifinals

Women’s Triple Jump Final

Men’s 800m Semifinals

Men’s 400m Hurdles Semifinals

Men’s 100m Final

 

TELEMUNDO

6 a.m. – 9 a.m.

Baseball (LIVE)

 

9 a.m. – 10:30 a.m.

Men’s Volleyball – U.S. vs. Argentina (LIVE)

 

10:30 a.m. – 12:30 p.m.

Men’s Basketball – Argentina vs. Japan

 

12:30 p.m. – 1:30 p.m.

Beach Volleyball – Men’s and Women’s Elimination Round

 

3 p.m. – 4 p.m.

Beach Volleyball – Men’s and Women’s Elimination Round

 

4 p.m. – 5:15 p.m.

Boxing

 

MONDAY, AUGUST 2 (DAY 10)

 

NBC

12 p.m. – 5 p.m.

Gymnastics – Men’s Vault and Men’s Rings Finals

Beach Volleyball – Men’s Elimination Round

Diving – Men’s Springboard Qualifying

Men’s Water Polo – U.S. vs. Greece

Equestrian – Eventing Jumping Finals

Artistic Swimming – Duet Qualifying

 

8 p.m. – 11:30 p.m.

Gymnastics – Women’s Floor Final

Track & Field – Finals, Semifinals & Qualifying (LIVE)

Women’s 200m Semifinal

Men’s 400m Semifinal

Women’s 400 Hurdles Semifinal

Men’s Steeplechase Final

Women’s 5000m Final

Women’s 400m Round 1

Men’s 400 Hurdles Final

Women’s Long Jump Final

Men’s 200m Round 1

Beach Volleyball – Women’s Quarterfinal (LIVE)

 

8:30 p.m. – 9:05 p.m. (PT)

Volleyball – Men’s Quarterfinal (LIVE)

Canoeing – Sprint Finals (LIVE)

 

12:05 a.m. – 2 a.m.

Volleyball – Men’s Quarterfinal (LIVE)

 

USA NETWORK

2:30 a.m. – 4 a.m.

Men’s Water Polo – Spain vs. Croatia (LIVE)

 

4 a.m. – 6 a.m.

Soccer Women’s Semifinal – U.S. vs. Canada (LIVE)

 

7 a.m. – 9 a.m.

Soccer Women’s Semifinal – Sweden vs. Australia (LIVE)

 

9 a.m. – 8 p.m.

Soccer Women’s Semifinal – U.S. vs. Canada

Women’s Basketball – U.S. vs. France

Beach Volleyball – Elimination Round

Cycling – Track Finals

Women’s Handball – Spain vs. Russian Olympic Committee

Canoeing – Sprint Qualifying

Women’s Weightlifting – Finals

Wrestling – Finals

 

11 p.m. – 2 a.m.

Men’s Diving – Springboard Semifinal

Water Polo – Women’s Quarterfinal (LIVE)

 

CNBC

2 a.m. – 5 a.m.

Diving – Men’s Springboard Qualifying (LIVE)

Field Hockey – Women’s Quarterfinal

 

8 p.m. – 2 a.m.

Track & Field – Finals and Qualifying (LIVE)

Women’s 400m Round 1

Men’s 400 Hurdles Final

Women’s Long Jump Final

Men’s 200m Round 1

Men’s 1500m Round 1

Beach Volleyball – Women’s Quarterfinal

Canoeing – Sprint Finals

 

NBCSN

2 a.m. – 5 a.m.

Equestrian – Eventing Cross Country

Beach Volleyball – Elimination Rounds

Fencing – Men’s Team Foil Final

 

5 a.m. – 8 p.m.

Soccer Women’s Semifinal – U.S. vs. Canada

Beach Volleyball – Elimination Rounds

Badminton – Men’s Singles Final (LIVE)

Equestrian – Eventing Jumping Finals (LIVE)

Equestrian – Individual Jumping Finals (LIVE)

Soccer – Women’s Semifinal

Badminton – Women’s Doubles Final

Field Hockey – Women’s Quarterfinal

Women’s Handball – Netherlands vs. Montenegro

Badminton – Men’s Singles Final

 

8 p.m. – 2 a.m.

Soccer Women’s Semifinal – U.S. vs. Canada

Women’s Basketball – U.S. vs. France

Women’s Volleyball – U.S. vs. Italy

Men’s Water Polo – U.S. vs. Greece

 

OLYMPIC CHANNEL: HOME OF TEAM USA

5:15 a.m. – 9 a.m.

Wrestling Finals and Semifinals (LIVE)

Greco-Roman 60kg Final

Greco-Roman 130kg Final

Women’s Freestyle 76kg Final

Greco-Roman 77kg Semifinal

Greco-Roman 97kg Semifinal

 

9 a.m. – 1 p.m.

Wrestling Competition

 

10 p.m. – 12:30 a.m.

Wrestling Qualifying Rounds (LIVE)

Greco-Roman 67kg

Greco-Roman 77kg

Greco-Roman 87kg

Greco-Roman 97kg

Women’s Freestyle 62kg

Women’s Freestyle 68kg

 

12:30 a.m. – 2 a.m.

Wrestling Competition

 

GOLF CHANNEL

8 a.m. – 1 p.m.

Men’s Final Round

 

PEACOCK

4 a.m. – 6:25 a.m. 

Gymnastics Event Finals (LIVE)

Women’s Floor Exercise

Men’s Rings

Men’s Vault

 

6:20 a.m. – 9 a.m. 

Track & Field (LIVE)

Women’s Pole Vault Qualifying Round

Women’s 200m Semifinals

Women’s Discus Throw Final

Men’s 400m Semifinals

Women’s 400m Hurdles Semifinals

Men’s 3000m Steeplechase Final

Women’s 5000m Final

 

MORE SCHEDULING DETAILS

Share
David J. Halberstam

David is a 40-year + industry veteran who served as play-by-play announcer for St. John's University basketball in New York and as radio play-by-play voice of the Miami Heat in South Florida. He is the author of Sports on New York Radio: A Play-by-Play History and The Fundamentals of Sports Media and Sponsorship Sales: Developing New Accounts.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments